ZGROMADZENIE SŁUŻEBNIC NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSOWEGO
DOM GENERALNY
ul. Garncarska 24
31-115 Kraków
generalat@sercanki.org.pl 
12 422 57 66

PROWINCJA NMP KRÓLOWEJ POLSKI, CZĘSTOCHOWA
ul. Spadzista 15
42-200 Częstochowa
prowincjaczestochowa@sercanki.org.pl 
34 363 36 27

PROWINCJA ŚW. JÓZEFA, RZESZÓW
ul. ks. J. Sondeja 7
35-011 Rzeszów
prowincjasj@sercanki.org.pl 
17 852 07 40

 

 

WSTĘP, fragmenty
W ostatnich stu latach napisano na świecie tysiące książek ujawniających prawdę o masonerii. Wiele z nich ujmowało problem całościowo, precyzyjnie i drobiazgowo dokumentowało przedstawione fakty i twierdzenia. Należy do nich „Masoneria” bpa Józefa Sebastiana Pelczara. Dzieło to zasługuje na szczególną uwagę i nie może być pominięte tak przez badaczy problemu jak i wszystkich tych, którzy pragną posiadać najważniejsze argumenty przeciwko tej sekcie, którą Kościół nazwał w swoich dokumentach „pomocnikiem szatana na ziemi”.

Jest ono nie tylko całościowe i w pełni udokumentowane, ale również wsparte autorytetem autora.

Bp Józef Sebastian Pelczar jest przede wszystkim świętym. Głos świętych ma w Kościele w sposób oczywisty wielkie znaczenie. Świadectwo ich życia, miłości i wiary potwierdzone przez Urząd Nauczycielski Kościoła jest dodatkowym, niebagatelnym argumentem potwierdzającym prawdę i wagę ich wypowiedzi. [...]

Masoneria to książka wydana po raz pierwszy w Przemyślu w 1905 r. pod pseudonimem J. S. Korczyński. Za życia autora doczekała się trzech wznowień (Lwów 1909 i 1914, Kraków 1914). Każde z nich było poprawione, zaktualizowane i poszerzone. W pierwszym wydaniu książka miała 124 strony, w ostatnim już ponad 400. Niniejsze wydanie oparte jest na lwowskim wydaniu z 1914 r.

Czytając tę książkę należy wciąż pamiętać o tym, że napisał ją człowiek będący zarazem naukowcem i świętym, człowiek kierujący się miłością do Boga i do ludzi, człowiek wierny Bogu, wierny prawdzie. Ten aspekt dzieła warto podkreślać polecając książkę do czytania osobom, które każdą negatywną wzmiankę o masonerii traktują jako przejaw złej woli i chorej wyobraźni.

W tym miejscu warto zacytować i podkreślić następujące słowa Świętego pochodzące ze wstępu do pierwszego wydania: „Starałem się być bezstronnym i sprawiedliwym jak tego sumienie wymaga; stąd te tylko zarzuty podnoszę, które opierają się na faktach stwierdzonych; wywody zaś o nauce i tendencjach masonerii czerpię ze źródeł masońskich i z wiarygodnych autorów”.

Książkę można podzielić na cztery części: dotyczącą doktryny masonerii; sposobów jej działania oraz przeciwstawiania się tym działaniom; jej dziejów; organizacji oraz ceremoniału.

dr Stanisław Krajski