ZGROMADZENIE SŁUŻEBNIC NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSOWEGO
DOM GENERALNY
ul. Garncarska 24
31-115 Kraków
generalat@sercanki.org.pl 
12 422 57 66

PROWINCJA NMP KRÓLOWEJ POLSKI, CZĘSTOCHOWA
ul. Spadzista 15
42-200 Częstochowa
prowincjaczestochowa@sercanki.org.pl 
34 363 36 27

PROWINCJA ŚW. JÓZEFA, RZESZÓW
ul. ks. J. Sondeja 7
35-011 Rzeszów
prowincjasj@sercanki.org.pl 
17 852 07 40

 

 

Oni zasadzili drzewo – my zbieramy owoce

Dziś chcemy pamiętać o tych, którzy zasadzili to pięknie kwitnące i owocujące drzewo, jakim jest Zgromadzenie Sióstr Sercanek – mówił o. dr Zbigniew Wójcik OFMConv podczas Mszy św. dziękczynnej za 130 lat istnienia sercańskiej rodziny zakonnej 15 kwietnia 2024 r. w kościele NSPJ w Krakowie.

Przywołując pokrótce genezę zawiązania Zgromadzenia Ojciec Kapelan zaznaczył, że założyciele: św. Józef Sebastian Pelczar i bł. Matka Klara Szczęsna byli „przepełnieni nowością zmartwychwstania i otwarci na znaki czasu”, dlatego podjęli to szczególne wyzwanie, jakim było założenie nowej rodziny zakonnej. Przypomniał również, że siłę do ofiarnej posługi najbardziej potrzebującym czerpali z Eucharystii, i dzięki temu „wszystko, czego się dotknęli, zaczynało owocować”. 

Nawiązując do odczytywanych słów z Ewangelii św. Jana (Mowa eucharystyczna, J 6, 22-29) kaznodzieja podkreślił, że „wszyscy potrzebujemy cudownego Pokarmu, aby nasze serca nie ostygły w miłości do Boga. Tajemnica Eucharystii i siła, która z niej płynie jest więc sekretem i koniecznym warunkiem naszego duchowego wzrostu i życia w miłości na wzór Serca Jezusowego, dla którego miarą miłości jest miłość bez miary”.

W 130. rocznicę powstania Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego Mszy św. dziękczynnej za dar świętości Założycieli oraz za wszystkie łaski otrzymane na przestrzeni minionych lat przewodniczył o. dr Zbigniew Wójcik OFMConv, a wraz z nim koncelebrowali: ks. prof. dr hab. Tadeusz Dzidek, ks. dr Paweł Kaszuba i ks. Paweł Lisoń.

Na zakończenie homilii Ojciec Kapelan skierował do sióstr sercanek posługujących w Polsce i na całym świecie słowa podziękowania za ich ofiarną posługę dla Boga i Kościoła i życzył, „aby duch miłości, poświęcenia i ofiary św. Założycieli towarzyszył im na co dzień w ich konsekracji Boskiemu Sercu Zbawiciela”.