ZGROMADZENIE SŁUŻEBNIC NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSOWEGO
DOM GENERALNY
ul. Garncarska 24
31-115 Kraków
generalat@sercanki.org.pl 
12 422 57 66

PROWINCJA NMP KRÓLOWEJ POLSKI, CZĘSTOCHOWA
ul. Spadzista 15
42-200 Częstochowa
prowincjaczestochowa@sercanki.org.pl 
34 363 36 27

PROWINCJA ŚW. JÓZEFA, RZESZÓW
ul. ks. J. Sondeja 7
35-011 Rzeszów
prowincjasj@sercanki.org.pl 
17 852 07 40

 

 

Wczoraj i dziś – przesłanie św. Józefa Sebastiana Pelczara wciąż aktualne

Św. bp Józef Sebastian w tej [przemyskiej] katedrze znów dzisiaj przemawia i przypomina nam potrzebę zjednoczenia naszych myśli z myślami Boga, naszych słów ze słowami Boga, naszych czynów z czynami Boga – mówił ks. abp Mieczysław Mokrzycki podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej 14 kwietnia 2024 r. z okazji 100. rocznicy śmierci św. Józefa Sebastiana Pelczara.

W dniu, w którym Kościół w Polsce otoczył szczególną modlitwą poczęte życie, kaznodzieja postawił ważne pytania: Czym może nas dzisiaj zachwycić św. Józef Sebastian Pelczar? Czego może nauczyć ludzi, którym się wydaje, że już wszystko widzieli, i są mądrzejsi, i mogą dyskutować nad decydowaniem o życiu – czy pozwolić, by się narodziło, czy też zniszczyć je, zanim, ujrzy światło dzienne?

W odpowiedzi przywołał niezwykle aktualne słowa św. Biskupa Pelczara wypowiedziane przed 100 laty w kontekście niepodległej Polski:  Odrodzenie polityczne naszej Ojczyzny ma iść w parze z odrodzeniem duchowym. A przyczyniać się do tego odrodzenia modlitwą i pracą jest obowiązkiem każdego, kto szczerze kocha Ojczyznę. Obyśmy nasze wspólne dobro budowali na Bożych wartościach, które są jedynym trwałym fundamentem – zakończył Ksiądz Arcybiskup. 

Jubileuszowej Mszy św. przewodniczył metropolita przemyski ks. abp Adam Szal, a wraz z nim koncelebrowali: ks. abp Józef Michalik, ks. bp Stanisław Jamrozek i ks. bp Krzysztof Chudzio z Przemyśla, ks. abp Henryk Józef Nowacki z Tarnowa, ks. abp Mieczysław Mokrzycki ze Lwowa; ks. prof. dr hab. Robert Tyrała, rektor UPJPII w Krakowie; ks. dr hab. Witold Ostafiński, kapelan Rady Rycerzy Kolumba nr 18067, której patronuje św. Józef Sebastian Pelczar; a także ks. prał. Mieczysław Rusin, proboszcz Parafii Archikatedralnej w Przemyślu; ks. dr Konrad Dyrda, rektor WSD w Przemyślu i kilkudziesięciu kapłanów z archidiecezji przemyskiej i z diecezji rzeszowskiej zaprzyjaźnionych ze Zgromadzeniem Sióstr Sercanek.     

Podczas uroczystości ks. abp Adam Szal poświęcił nowy sztandar Rycerzy Kolumba z wizerunkiem św. J.S. Pelczara i dzwon dedykowany św. Józefowi, który zostanie zawieszony w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego.

Eucharystię poprzedził program słowno-muzyczny przybliżający postać św. Józefa Sebastiana, a szczególnie jego miłość i przywiązanie do Najświętszego Serca Jezusowego. Modlitewne czuwanie przygotowały siostry nowicjuszki pod kierunkiem m. mistrz. Sancji Mazur. 

fot. kl. Gabriel Patrylak

W uroczystości wzięło udział blisko 90 sióstr z wielu sercańskich wspólnot w Polsce, a także siostry z różnych zgromadzeń zakonnych i czciciele św. Józefa Sebastiana Pelczara z Przemyśla i z Rzeszowa.  

Oprawę uroczystości przygotowali klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu oraz sercański chór pod dyrekcją s. mistrz. Ligii Bender i s. przeł. Joanetty Pilackiej. Po Mszy św. wierni mogli zabrać ze sobą książki poświęcone osobie św. Józefa Sebastiana Pelczara oraz obrazki z modlitwą zanoszoną do Boga przez jego wstawiennictwo.

fot. siostry sercanki