ZGROMADZENIE SŁUŻEBNIC NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSOWEGO
DOM GENERALNY
ul. Garncarska 24
31-115 Kraków
generalat@sercanki.org.pl 
12 422 57 66

PROWINCJA NMP KRÓLOWEJ POLSKI, CZĘSTOCHOWA
ul. Spadzista 15
42-200 Częstochowa
prowincjaczestochowa@sercanki.org.pl 
34 363 36 27

PROWINCJA ŚW. JÓZEFA, RZESZÓW
ul. ks. J. Sondeja 7
35-011 Rzeszów
prowincjasj@sercanki.org.pl 
17 852 07 40

 

 

Uroczystość tytularna Zgromadzenia Sióstr Sercanek w Krakowie

Budowanie synowskiej więzi z Bogiem Ojcem, poddanie się uzdrawiającej mocy Ducha Świętego i zadomowienie się w Sercu Jezusa to trzy drogi o których mówił ks. dr Adam Pastorczyk SCJ podczas triduum poprzedzającego uroczystość tytularną Zgromadzania Sióstr Sercanek w kościele przy ul. Garncarskiej w Krakowie.

W duchowym przygotowaniu do liturgicznego święta Najświętszego Serca Jezusowego, trwającym w dniach 13-15 czerwca 2023 r., wraz z siostrami uczestniczyło liczne grono czcicieli Bożego Serca.

W piątkowy poranek, 16 czerwca, Mszy św. o godz. 7.00 przewodniczył ks. infułat dr Dariusz Raś, proboszcz Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie. Wraz z nim koncelebrowali: ks. dr hab. Antoni Świerczek, prorektor UPJPII w Krakowie; ks. prof. dr hab. Łukasz Kamykowski; o. dr Piotr Cuber OFMConv, gwardian klasztoru Braci Mniejszych Konwentualnych; o. Tomasz Łakomczyk OFMCap, gwardian klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów; o. Paweł Dybka OFMConv; o. Andrzej Żyłka OCarm i o. dr Zbigniew Wójcik OFMConv, kapelan kościoła Sióstr Sercanek.

W homilii Ksiądz Infułat zaznaczył, że w Eucharystii dokonuje się szczególny dialog Serca Bożego z sercem ludzkim, który uzdalnia do miłości i służby.

Każda Eucharystia to niejako „wieczernik serca” – to spotkanie Serca Bożego, od którego pochodzi wszelka miłość, z naszymi ludzkimi sercami. Msza św. jest wymianą miłości – wielkiej miłości Boga z nieporównywalnie małą miłością naszą. Niech więc każda posługa, którą pełnimy, bierze swój początek z tego „wieczernika serca” – podkreślił celebrans.

 

Po Mszy św. wszyscy zgromadzeni uczcili Serce Pana Jezusa ukryte w Najświętszym Sakramencie, modląc się litanią ku Jego czci. Tego dnia po południu siostry zgromadziły się ponownie w kościele i dziękując za dar powołania, uroczyście odnowiły swoje śluby. 

Po Nieszporach i nabożeństwie do Serca Jezusowego o godz. 18.30 rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył ks. dr Adam Pastorczyk SCJ, wicerektor Seminarium Księży Sercanów w Stadnikach. Wraz z nim Eucharystię sprawowali: ks. prof. dr hab. Tadeusz Dzidek, ks. kanclerz Paweł Ochocki, o. prof. dr hab. Przemysław Michowicz OFMConv, ks. Paweł Lisoń i o. kapelan Zbigniew Wójcik OFMConv.

Podczas homilii Ksiądz Adam, nawiązując do triduum poprzedzającego uroczystość, mówił o pokorze Jezusa, do której On sam wzywa słowami Ewangelii: Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem (Mt 11, 29).

Przez ostatnie dni mogliśmy doświadczyć niezwykłej dobroci i piękna Najświętszego Serca Jezusowego. Pokażmy to światu! Objawmy tę Miłość, która nas pokochała i wybrała jako najmniejszych, bez naszych zasług, bo  pokorny Jezus chce się nami posłużyć, abyśmy mogli objawić Jego chwałę wszystkim ludziom – zachęcał sercanin.

W uroczystych celebracjach sprawowanych w krakowskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa wraz z kapłanami i wiernymi świeckimi uczestniczyły siostry z pobliskich wspólnot, a także siostry z Ukrainy i z Boliwii. W wieczornej Eucharystii wzięła udział również delegacja Stowarzyszenia Religijno-Patriotycznego im. św. Józefa Sebastiana Pelczara Iskra Bożego Serca i Maryi. Posługę liturgiczną i muzyczną podczas Mszy św. odpustowych podjęli bracia z Wyższego Seminarium Duchownego OO. Franciszkanów w Krakowie i członkinie chóru sercańskiego.