ZGROMADZENIE SŁUŻEBNIC NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSOWEGO
DOM GENERALNY
ul. Garncarska 24
31-115 Kraków
generalat@sercanki.org.pl 
12 422 57 66

PROWINCJA NMP KRÓLOWEJ POLSKI, CZĘSTOCHOWA
ul. Spadzista 15
42-200 Częstochowa
prowincjaczestochowa@sercanki.org.pl 
34 363 36 27

PROWINCJA ŚW. JÓZEFA, RZESZÓW
ul. ks. J. Sondeja 7
35-011 Rzeszów
prowincjasj@sercanki.org.pl 
17 852 07 40

 

 

W dniu 18 kwietnia 2024 r., Polski Papieski Instytut Kościelny w Rzymie oraz Siostry Sercanki reprezentujące 3 wspólnoty Zgromadzenia, posługujące w Rzymie i Genzano, wspólnie obchodzili setną rocznicę śmierci św. Józefa Sebastiana Pelczara. 

Osobą, która łączy te dwie społeczności to właśnie ich Fundator, który 15 kwietnia 1894 r. w Krakowie, wraz z bł. Klarą Szczęsną, założył Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, a szesnaście lat później znacząco przyczynił się do powstania Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego, który osobiście otworzył w dniu 13 listopada tego roku. 

Podczas jubileuszowej Eucharystii dziękczynnej, której przewodniczył nuncjusz apostolski w Zimbabwe abp Janusz Urbańczyk, homilię wygłosił ks. dr Paweł Ptasznik, rektor kościoła polskiego pw. św. Stanisława BM w Rzymie i przewodniczący Rady Administracyjnej Fundacji Jana Pawła II. 

Po Mszy świętej, rektor Instytutu ks. dr Adam Sycz przypomniał krótko historię kaplicy Instytutu, po czym wszyscy wysłuchali konferencji ks. dr. hab. Arkadiusza Noconia, pracownika watykańskiej Dykasterii Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, na temat okresu studiów rzymskich młodego ks. J.S. Pelczara oraz jego osobistej relacji do Kościoła i papieży jego epoki. Ks. Nocoń podkreślił u Pelczara umiejętność korzystania z duchowej, historycznej i intelektualnej spuścizny Wiecznego Miasta i Watykanu, z których czerpał dla osobistego rozwoju i przyszłej wielorakiej posługi w Kościele. Doświadczenie wzniosłych jak i dramatycznych wydarzeń XIX wiecznego Rzymu i Kościoła stało się dla niego lekcją wiary i mądrości na całe życie.